Veselīgs uzturs / Healthy food

Par veselību un imunitāti ajurvēdas redzējumā


Par veselību un imunitāti ajurvēdas redzējumā http://www.mapi.com/ayurvedic-knowledge/immunity/ayurvedic-winter-health-tips.html#gsc.tab=0 kā arī citi veiksmīgi raksti šajā jomā. 7 sastāvdaļu recepte imunitātes veicināšanai http://www.mapi.com/ayurvedic-recipes/spice-mixtures/immunity-spice-mix.html#gsc.tab=0 Ziemas laikā ieteicams lietot siltu enerģiju ražojošu pārtiku un dzērienus - asas garšvielas (mērenās devās), svaigus ķiplokus, sīpolus, medu, žāvētus augļus/ogas, karstu pienu, siltu ūdeni, siltas zāļu tējas, ghī (kausēts sviests), zivis, gaļa, olas, nerafinētas eļļas (īpaši saulespuķu). saldenus svaigus augļus, dārzeņus. Ziemas laikā aptuveni ieteicamā procentuālā atbilstība būtu 25% karstam, termiski apstrādātam ēdienam, 50% karstiem dzērieniem (šoreiz ne alkoholiskiem) 25% svaigam (termiski neapstrādātam) ēdienam, riekstiem, sēklām. Ieteicams nelietot uzturā grūti pārstrādājamu ēdienu, dzērienus kas kāpina temperatūru, pēc kā tā krītas. To starpā: miltu ēdieni, rīsi, maize, čipši, kafija, melnā/zaļā tēja, gāzēti un alkoholiski dzērieni. Nav ieteicams 'aizrauties' ar cukuru visās formās, kā arī neveltīt vairāk kā par 50% ēdiena termiski neapstrādātam ēdienam, - svaigiem dārzeņiem, jo lai to pārstrādātu nepieciešama spēcīga vielmaiņa. Šo spēju var palielināt lietojot garšvielu maisījumus (piemērs minēts augstāk), dzerot karstu ūdeni (1,5 - 2 litri dienā) nodarbojoties ar fizkultūru, vingrošanu, jogu, sportu. Vēsus/aukstus ēdienus, dzērienus kas mazina imunitāti un AGNI (uguns, vielmaiņa) spēju. Vielmaiņu un imunitāti nomāc arī smēķēšana, palielina baciļu uztveramību un mazina atveseļošanās spējas. Bet to jau jūs paši/pašas zināt vēl labāk. Tas nav patīkami un ir arī dārgāk. Pareizu un regulāru ēšanas laiku var uzskatīt pat būtiskāku par ēdienu. Pusdienlaikā 12-13 saule ir augstākajā punktā, tiek stimulēta vielmaiņas spēja, otra ēdienreize varētu būt 15-16, trešā 17-18. Lūdzu atcerieties, ka pēc 19 vakarā vielmaiņa gandrīz nedarbojas un ēdot ēdienu šajā un vēlākā laikā ēdiens netiek pienācīgi pārstrādāts, tā nepārstrādātā daļa veido gandrīz visu slimību pamatu ko sauc ĀMA, toksīni. Silta, dabīgu materiālu (īpaši vilnas) apģērbu valkāšana ir būtiska, jo palīdz uzturēt pastāvīgu siltumu. Patīkamu gadu miju pieaugošā imunitātē un veselībā. Esiet laimīgi!

Noskaidrot savu PRAKRITI (auguma uzbūvi), saņemt diētas un dzīvesveida ieteikumus, ārstēt slimības, spēcināt augumu un psihisko spēku ajurvēdas un jogas metodēm iespējams pie Dāvida Kleinera, tel.29629207, davids.kleiners@gmail.com

- Raksta autors: Dāvids Kleiners


Kā pagatavot veselīgu ēdienu

Veselīgs ēdiens satur nepieciešamās barības vielas, ir veģetārs un “satvisks” (šķīsts). Produkti, kas pieder “šķīsto” kategorijai, baro, attīra augumu un labvēlīgi ietekmē prātu un nervu sistēmu. Dažas vienkāršas receptes ātrai pagatavošanai. Atcerieties, ka ēdienu gatavošana ir māksla un jūsu ziņā ir eksperimentēt ar garšvielām un sastāvdaļām.

KIČARĪ – dzeltenie zirnīši ar rīsiem 1/2 porcijām.


1/2 krūze rīsu

1/2 krūze dzelteno, šķelto zirņu

1/2 burkāni

1/3 tējkarote ingvera pulvera (nagara)


1/3 tējkarote kurkumas pulvera (turmeric, haridra)

2 ēdamkarotes sviesta,

1/2 tējkarotes sāls, 1 tējkarote cukura




Uzkarsē katlu. Ielej verdošu ūdeni (uzvāra tējkannā), ieber zirņus. Ūdens līmenim jāpārsniedz aptuveni 3 cm. Kad zirņi ir pa pusei gatavi, pievieno rīsus, rupjās skaidās sagrieztu burkānu, garšvielas, 1 tējkaroti sviesta, sāli, cukuru. Pārlej ar verdošu ūdeni, lai ūdens pārsniegtu vismaz 3 cm. Rūpīgi apmaisa, uzliek vāku, sautē uz mazas uguns (zema līmeņa, ja elektriskā plīts). Ēdiena gatavošana aizņem aptuveni 20 minūtes. Ēdiens gatavs, kad rīsi gatavi. Pievienojiet 1 tējkaroti sviesta, 4 tējkarotes verdoša ūdens un rūpīgi apmaisiet. Ingvera un kurkumas vietā var izmantot 1/2 tējkaroti karija. Biežāk gatavojot, iemācīsieties regulēt plīts karstuma līmeņus. Labu apetīti!

RĪSI AR DĀRZEŅIEM


Nedaudz uzkarsē katlu. Ieber 1/2 krūzi rīsu. Ik pa laikam apmaisot, panāk, ka rīsi iegūst izteikti baltu krāsu – līdzīgu krītam. Pievieno 1/2 tējkarotes sviesta, sāli un sagrieztus dārzeņus atbilstoši garšai/iespējām, lai tie nepārsniegtu rīsu daudzumu. Tie var būt burkāni, puķkāposti, brokoļi, baklažāni, cukīni, kāposti. Var izmantot tās pašas garšvielas, ko kičarī gatavošanā, vai izmantot tikai ingvera un melno piparu maisījumu. Apmaisa. Pārlej ar verdošu ūdeni, lai ūdens līmenis par 3 cm pārsniegtu sastāvdaļas. Uzliek vāku. Lai ēdiens burbuļo 10 minūtes. Izslēdz plīti. Pēc piecām minūtēm ēdiens būs gatavs. Var noņemt vāku, pēc garšas pievienot ēdamkaroti sviesta.

ĒDIENU SASTĀVDAĻU MAINĪŠANA


Šajās divās receptēs aprakstīti divi izplatītākie paņēmieni ēdiena gatavošanā. Ieteicams bieži mainīt sastāvdaļas, lai ēdiens būtu daudzveidīgs. Kičarī receptē dzeltenos zirņus ieteicams aizstāt ar lēcām, zaļajām, sarkanajām pupiņām u.c. Izmantojot baltās un melnās pupiņās, vārīšanas laiks būs ilgāks. Rīsu un dārzeņu receptē ieteicams mainīt rīsus ar griķiem, prosu, miežu, kviešu, rudzu putraimiem, kukurūzu, kus kus.

JA VĒLATIES ĒST VESELĪGU, VIENKĀRŠU UN VIEGLI GATAVOJAMU ĒDIENU


- Reizi dienā jāēd svaigu, termiski neapstrādātu ēdienu (salāti, svaigas ogas, augļi, kokteiļi), regulāri jāēd siltu ēdienu, veģetāras zupas

- Jālieto rieksti, saulespuķu un ķirbju sēklas, žāvēti augļi/ogas (melnās plūmes, aprikozes), auzu pārslas

- Jāēd piena/skābpiena produkti (biezpiens, rūgušpiens, kefīrs, jogurts (pašu gatavots))

NAV IETEICAMS LIETOT


- Gaļu, zivis, frī kartupeļus, makaronus, baltmaizi, saldumus (kas gatavoti no cukura), produktus, kuru sastāvā baltie milti
- Jebkādu ēdienu, kas cepts eļļā (jebkāda veida) vai sviestā


- Asas, saldas, piparotas mērces

- Marinētu, konservētu ēdienu


PAPILDINIET ZINĀŠANAS INTERNETĀ

- Ēdienu receptes

- Veģetārisms

- Veģetāra uztura piramīda. Kādus produktus un kādos daudzumos ieteicami lietot. Angļu valodā

- Veģetāra uztura piramīda .PDF formātā

- Svaigēšana


- Par pienu

- Ajūrvēda

- Ajūrvēda. Produktu saderība

- Veģetārisms netradicionālā skatījumā

- Par veģetāru ēdienu kā dzīvesveidu


- Ajūrvēda. Ēdiens, dzīvības enerģija un cilvēka daba.